• IX Ogólnopolski Marsz Pokoju HDK PCK 2013
  • Akcje Krwiodastwa w 2015 Więcej
  • Mistrzostwa Polski w Szachach Bielsko Biała
  • Zbieramy pieniążki i żywność dla potrzebujących wspólnie w Tesco
  • Przekazanie rowerka rehabilitacyjnego Więcej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ratownictwo

Wypadki zdarzają się nieustannie. Parzysz sobie palec w kuchni, zbyt późno spostrzegasz, że jadący przed tobą samochód zatrzymał się, kaleczysz rękę próbując coś zreperować.
Każdego dnia niezliczona liczba wypadków przytrafia się w domu, na ulicy i w pracy. Przeważnie w pobliżu nie ma lekarza, a sprawne udzielenie pierwszej pomocy zależy od rodziny, przechodniów lub kolegów. Każdy z nas powinien umieć udzielić podstawowej pomocy, umieć błyskawicznie zadziałać w chwili wypadku, tak by później uniknąć poważniejszych następstw. Możesz zrobić bardzo dużo, stosując proste sposoby: schłodzić oparzone miejsce pod kranem z zimną wodą, zatamować krwotok opatrunkiem uciskowym. Całe szczęście większość wypadków powoduje tylko nieznaczne obrażenia. Ale zdarza się też, że szybka reakcja otoczenia jest sprawą życia lub śmierci. Musisz umieć zareagować. My Cię nauczymy.

Tradycja szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy sięga początków istnienia PCK tj. 1919 roku. Aktualnie, każdego roku PCK szkoli ponad 150 tysięcy osób. Uczestnicy naszych kursów to nie tylko kierowcy lub opiekunki do dzieci, to także ponad 10 tysięcy dzieci i młodzieży rocznie. Szkolenia prowadzimy w oparciu o 16-godzinny program stosowany z powodzeniem od wielu lat w Europie Zachodniej. Program ten posiada certyfikat Europejskiego Centrum Referencyjnego Pierwszej Pomocy, uznający jego zgodność ze standardami Unii Europejskiej. Certyfikat dotyczy zawartości merytorycznej kursu, materiału dydaktycznego wykorzystywanego podczas szkolenia i wymagań stawianych przed prowadzącymi. Kadrę instruktorską przygotowali od pracy lekarze i pielęgniarki (większość ze specjalizacją anestezjologiczną) pracujący na co dzień w OIOM-ach i Pogotowiu Ratunkowym na terenie całego kraju.

Pakiet edukacyjny jakim dysponują Instruktorzy PP PCK (podręcznik, płyta CD, tablice poglądowe, filmy, folie, zestaw do pozorowania ran, materiały opatrunkowe, fantomy) i znajomość aktualnych przepisów i regulacji prawnych dotyczących życia i zdrowia obywateli, pozwalają na prowadzenie szkoleń na najwyższym poziomie bez względu na płeć wiek i zawód uczestników. Bielski Oddział  PCK dysponuje kompetentną kadrą instruktorów pierwszej pomocy.
Nad sprawnym i prawidłowym działaniem systemu nauczania pierwszej pomocy czuwa, powołane w 2000 r. przy Zarządzie Głównym PCK, Centrum Edukacyjne Pierwszej Pomocy koordynujące pracę Okręgowych Centrów PP.

Zasady prowadzenia szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przez Polski Czerwony Krzyż są regulowane stosownymi uchwałami Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. Dokument ten reguluje m.in. kto może prowadzić szkolenia w imieniu Polskiego Czerwonego Krzyża oraz jakie są zasady organizacji kursów.

Od 1 lipca 2007 roku obowiązuje uchwała 141/07 z dnia 27 marca 2007 roku. Uchwała ta zatwierdza System szkoleń pierwszej pomocy w Polskim Czerwonym Krzyżu - zasady funkcjonowania.

Wykaz szkoleń prowadzonych przez Polski Czerwony Krzyż został zatwierdzony przez Dyrektora Generalnego Zarządu Głównego PCK i jest do pobrania poniżej. Informujemy jednocześnie, że nie wszystkie szkolenia są dostępne w całym kraju - zależy to od możliwości placówki terenowej PCK.

Przy Zarządzie Głównym PCK działa Komisja Programowa Pierwszej Pomocy. Skład komisji został zatwierdzony uchwała Zarządu Głównego PCK z dnia 23 sierpnia 2007r.

Nasi instruktorzy mogą poprowadzić szkolenia w placówkach terenowych Polskiego Czerwonego Krzyża w całym kraju lub w siedzibie zamawiającego.

  • Szkolenia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy posiadający uprawnienia do wydawania zaświadczeń z certyfikatem zgodności ze standardami udzielania pierwszej pomocy obowiązującymi w Unii Europejskiej.
  • Szkolący wykorzystują podczas zajęć nowoczesną bazę sprzętową w całym kraju np. fantomy renomowanych firm i profesjonalne środki do charakteryzacji.
  • Szkolimy rocznie średnio około 50 tysięcy osób. Po kursie podstawowym wydajemy zaświadczenia z certyfikatem European Reference Centre for First Aid Education o ukończeniu kursu. Zaświadczenia te są honorowane przez wszystkie instytucje w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej.

 

Do pobrania:
Uchwała 141/07 Zarządu Głównego PCK z dnia 27 marca 2007 r.
System szkoleń pierwszej pomocy w PCK - zasady funkcjonowania
Wykaz szkoleń prowadzonych przez Polski Czerwony Krzyż


Na terenie naszego regionu działają:

Bielska Grupa Ratownictwa PCK, kierowana przez Łukasz Zubrzycki,

Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Bielsku-Białej
Sobieskiego 6
43-300 Bielsko-Biała
tel: 570-217-341
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.facebook.com/GR.PCK.Bielsko/




w Czechowicach-Dziedzicach kierowana przez Tomasza BŁASIAK


Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża
Czechowice-Dziedzice
ul. Barlickiego 24
43-502 Czechowice-Dziedzice
tel: 669881302
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.grpck.czechowice-dziedzice.pl


Grupy Ratownictwa PCK działają jako jednostki wspomagające system "Państwowego Ratownictwa Medycznego".

Kompetencje ratowników PCK i wyposażenie grup we właściwy sprzęt pozwala na realizowanie różnorakich działań, tak ratowniczych jak też i szkoleniowych.
 
Ratownicy PCK realizują zlecenia zabezpieczania medycznego różnego rodzaju imprezy masowych typu: koncerty, festyny czy tez mecze piłkarskie.


W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt
z biurem ZR PCK w Bielsku-Białej przy ul. Sobieskiego 6,
tel: 33 822 8211


Oferta Grupy Ratownictwa PCK:
Zabezpieczenia imprez masowych.
Kursy pierwszej pomocy.
Program szkolenia jest zatwierdzony przez EUROPEJSKĄ RADĘ RESUSCYTACJI. Obowiązuje on w organizacjach Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w całej Europie i jest honorowany na całym świecie. Kursy kończą się egzaminem sprawdzającym zdobytą wiedzę jak i wykorzystanie jej w praktyce (pozoracje wypadków). Po ukończeniu kursu, jego uczestnicy mogą ubiegać się o wydanie Zaświadczenia (Certyfikatu) potwierdzającego jego ukończenie.
Na wszystkich kursach i szkoleniach uczestnicy wykonują ćwiczenia na sprzęcie najnowszej generacji i wyposażani są w sprzęt ochrony osobistej. Na życzenie zleceniodawcy kursy mogą być przeprowadzane we wskazanych przez niego pomieszczeniach.

Pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy z instruktarzem i ćwiczeniami,
Kurs podstawowy 16-to godzinny udzielania pierwszej pomocy z egzaminem i wydaniem Certyfikatu Unii Europejskiej: cena uzależniona od ilości uczestników i miejsca przeprowadzenia kursu.

Cena do uzgodnienia cena uzależniona od ilości uczestników i miejsca przeprowadzenia kursu.

Ratowników PCK w Bielsku-Białej ubiera firma PPHU AKATEX



Grupa Pomocy Humanitarnej w Bielsku-Białej

W strukturach Polskiego Czerwonego Krzyża poza formacjami ratunkowymi, jak Grupy Ratownictwa istnieją również formacje wspierające - Grupy Pomocy Humanitarnej.
Ich zadaniem jest wspomaganie Grup Ratownictwa, służb profesjonalnych (policji, straży pożarnej) oraz ludności cywilnej w zakresie logistyki.
Znaczenie takich działań rośnie w czasie poważnych katastrof, jak np. powodzie, kiedy konieczność ewakuacji stanowi poważne wyzwanie dla władz. Ktoś musi zapewnić ewakuowanym nocleg, wyżywienie i opiekę. Grupy Pomocy Humanitarnej są przygotowane i wyposażone w odpowiedni sprzęt, konieczny do realizacji tych zadań.
 
 
Jakie są zadania GPH w Bielsku-Białej?
- współpraca z Grupą Ratownictwa (wsparcie logistyczne działań grupy);
- gotowość na wypadek akcji ratunkowej.
 
Kto może być członkiem GPH?
- młodzież i dorośli gotowi poświęcić swój czas na służbę innym ludziom.
 
Jakie są obowiązki członka GPH?
- aktywne uczestnictwo w życiu grupy;
- podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach i ćwiczeniach.
 
Dlaczego warto zostać członkiem GPH?
- jest to okazja do zdobycia cennych życiowych doświadczeń i umiejętności;
- pomaganie innym stanowi wspaniałą przygodę;
- można rozpocząć współpracę z Grupą Ratownictwa przed ukończeniem 18 roku życia i zostać ratownikiem zaraz po osiągnięciu pełnoletności;
- można brać udział w ćwiczeniach Grupy Ratownictwa i poznawać w ten sposób zasady pierwszej pomocy przedmedycznej;
- poznaje się wielu interesujących ludzi, którzy chcą w życiu robić ciekawe i wartościowe rzeczy.
 
Jak zostać członkiem GPH?
Skontaktuj sie z nami pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - napisz kilka słów o sobie.
Odpowiemy na Twoje pytania i przekażemy więcej szczegółów dotyczących tworzenia GPH.