• IX Ogólnopolski Marsz Pokoju HDK PCK 2013
  • Akcje Krwiodastwa w 2015 Więcej
  • Mistrzostwa Polski w Szachach Bielsko Biała
  • Zbieramy pieniążki i żywność dla potrzebujących wspólnie w Tesco
  • Przekazanie rowerka rehabilitacyjnego Więcej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Prelekcja prowadzona w szkołach przez prezesa Klubu HDK PCK przy Urzędzie Gminy z Jasienicy

W listopadzie 2018 prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Maksymiliana Marii Kolbego w Jasienicy, Jan Mrzyk, przeprowadził prelekcje z młodzieżą w szkołach na terenie naszej gminy.

Spotkania odbyły się w szkołach podstawowych w Świętoszówce, Grodźcu, Wieszczętach, Iłownicy, Rudzicy, Jasienicy, Mazańcowicach i Międzyrzeczu.

Krwiodawstwo i krwiolecznictwo w Polsce

Młodzież obejrzała film na temat wykorzystywania krwi w leczeniu chorych, ofiar wypadków, czy planowanych zabiegach chirurgicznych. Dowiedziała się, kto może zostać honorowym dawcą krwi i jaką drogę musi przejść dorosły człowiek, aby ją oddać: od rejestracji, na którą trzeba się zgłosić z aktualnym dowodem tożsamości i wypełnić ankietę na temat swojego stanu zdrowia, poprzez pobranie próbek krwi do badań kontrolnych, aż do spotkania z lekarzem. Lekarz sprawdza dane osobowe, wyniki kontrolne badań krwi, przeprowadza krótki wywiad i kwalifikuje lub odmawia możliwości oddania krwi.

Zupełnie bezpiecznie dla swojego zdrowia można oddać jednorazowo 450 ml krwi. Krew pobiera się stosując jednokrotnego użytku, sterylne narzędzia - nie ma możliwości zarażenia ani przeniesienia ewentualnej choroby. Następnie pobrana krew zostaje za każdym razem dokładnie przebadania w pracowni biologii molekularnej, by potwierdzić, że może służyć osobie chorej, potrzebującej.

Każdemu dawcy, który pierwszy raz zgłosił chęć oddania krwi, wyznacza się grupę krwi. Sprawdzona krew, dokładnie opisana, jest przechowywana w specjalnych lodówkach i czeka na sygnał ze szpitala. W związku z dużą ilością nagłych wypadków, szczególnie na drogach, zapotrzebowanie na krew jest duże. Dlatego warto każdego młodego człowieka uwrażliwiać i zachęcać do tego, aby podzielił się tym drogocennym płynem z ludźmi potrzebującymi. Jest to jedyny dla nich ratunek.

Krew pobrana w naszym rejonie wędruje do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Obsługuje ono 154 szpitale i kliniki. Dziennie do szpitalnych banków krwi wysyłane są ok. 254 litry. Aby jej nie zabrakło, każdego dnia ok. 500 osób powinno się zgłosić i oddać krew. Zachęcamy osoby młode, zdrowe do zgłaszania się do oddziałów terenowych lub ambulansów i przekazania krwi dla osób potrzebujących.

W Polsce mamy 21 takich ośrodków, ale na Śląsku pobiera się najwięcej krwi. W naszym województwie wykonuje się bardzo dużo zabiegów, jest więc wielkie na nią zapotrzebowanie. Co roku na Śląsku wykonuje się ok 460 transplantacji szpiku kostnego, jest to ponad 50% operacji tego typu w całej Polsce. Na Śląsku wykonuje się przeszczepy serca, płucoserca, wątroby i innych tkanek. Mamy też dwa ważne ośrodki kardiochirurgiczne w Zabrzu i Katowicach, gdzie wykonuje się ¼ wszystkich zabiegów kardiochirurgicznych w Polsce. Jest to duża koncentracja ważnych i trudnych zabiegów ratujących życie.

Na Śląsku jest 7 ambulansów które codziennie wyjeżdżają i pobierają krew w całym województwie. To jest ponad 1800 akcji wyjazdowych co roku.

Organizacją akcji krwiodawstwa zajmują się  Kluby HDK. Nasz Klub HDK im. Maksymiliana Marii Kolbego zorganizował w 2019 r. 22 akcje oddawania krwi w 8 miejscowościach. Zgłosiło się na nie 466 osób, oddało 370, w tym 50 po raz pierwszy. Zebrano wiec w 2018 roku 166,500 litrów krwi.

Zachęcamy wszystkie zdrowe osoby do zgłaszania się do stacji krwiodawstwa lub ambulansów do pobierania krwi, aby podzielić się nią z wszystkimi potrzebującymi.

Bezpieczeństwo w drodze do szkoły, w szkole i podczas powrotu do domu.

Podczas pogadanki zwrócono uwagę na noszenie jasnej odzieży zewnętrznej, zaopatrzonej w elementy odblaskowe, aby zapewnić lepszą widoczność w drodze - szczególnie jesienią i zimą - oraz o zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Ważne jest rozsądne, spokojne zachowanie podczas przerw w szkole, unikanie popychania, biegania, szczególnie na schodach, wąskich korytarzach szkolnych, aby nie doprowadzić do wypadku.

Udzielanie pierwszej pomocy

Przypomniano zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku w szkole, w drodze do szkoły lub domu.

Prezes Klubu HDK PCK
Jan Mrzyk